Jaký vliv mají barvy na pracovní výkon zaměstnanců

Šárka Hubičková     |    20. 11. 2018

Dobrý kolektiv, „prima šéf“ a smysluplná náplň práce ovlivňují spokojenost, náladu a výkon zaměstnanců v práci.

Při práci v kanceláři se tráví většina pracovního dne v těchto prostorách, proto i barevnost prostředí a okolí podvědomě vnímá každý. Barvy také ovlivňují náladu a výkon, bez ohledu na individuální vkus, věk a pohlaví pracovníka.

 

Barvy na nás působí

Příliš tmavé, fádní a nevýrazné barvy na pracovišti, ať už na stěnách či na nábytku, působí při každodenním „stereotypu“ únavným až ubíjejícím dojmem. Výraznější barvy mohou naopak náladu a výkon povzbudit. Pracovní aktivitu nejvíce zvyšuje jasně modrá, zelená, oranžová a její odstíny až po výrazně žlutou.

 

Jakou barvu a vybavení kanceláře vyberete?

Zatímco na ženy působí příznivěji barvy pastelové, na muže pak chladnější odstíny modré nebo zelené. Nejvíc trendy je v poslední době barva „Marsala“, tedy tlumený odstín růžové.
Odborníci ale upozorňují, že na pracovišti by neměla být větší kombinace barev než dvě až tři, aby se navzájem netloukly.

Vhodnou barevnost stěn v kanceláři je dobré kombinovat s moderními kusy kvalitního nábytku z příjemných materiálů s vhodnou povrchovou úpravou. Lesklé povrchy odrážejí více světla než matné a se změnami světelných poměrů mohou působit rušivě.

 

Příjemné pracovní prostředí ovlivní náladu i výkony zaměstnanců a rozhodně má smysl se vhodnou volbou barev a materiálů zabývat, efekt se projeví dříve nebo později v pracovních výkonech vašich zaměstnanců.